O RASIE

Dlaczego kot Rosyjski Niebieski...

Kot Rosyjski Niebieski jest szczęściem w kolorze nieba.
To niezwykłe połączenie unikalnego wyglądu z wyjątkowym charakterem.
Zwierze jest spokojnym domowym śpiochem, a zarazem szybkim, sprytnym oraz pełnym energii kocim przyjacielem. Koty te są spokojne, ciche ale i rozmowne. Lubią wskakiwać tak wysoko jak tylko się da.
Niebieski pieszczoch uwielbia spacerować po domu. Towarzyszy w codziennych sprawach swym domownikom, którzy czują jego miłość, lojalność oraz oddanie.
Rosyjskie nie powinny mieszkać w imprezowym domu, stronią bowiem od hałasu i obcych ludzi. Niechętnie korzystają nawet z możliwości wyjścia na dwór.
Należą do najmniej niszczycielskich ras, łatwych w utrzymaniu. To idealny towarzysz nawet w niewielkim mieszkaniu.

O wyglądzie...

Kot Rosyjski Niebieski to niebanalny koci przyjaciel o szmaragdowo- zielonych oczach i podwójnym futrze.
Pluszowa sierść ma niebieską, posrebrzaną barwę, za sprawą milimetrowej długości białym końcom włosa. Swoje nietypowe futro zawdzięczają odizolowaniu od innych kotów euroazjatyckich. Ostre warunki klimatyczne spowodowały wyselekcjonowanie zwierząt o wspaniałej podwójnej sierści, unikalnej w dotyku.

Historia rasy...

Kot Rosyjski Niebieski należy do ras w pełni naturalnych, jako jedna z nielicznych.
Najbliżsi przodkowie pochodzą z Rosji z okolic Archangielska nad morzem Białym. Jednakże sama rasa narodziła się w Wielkiej Brytanii.
Koty Rosyjskie cieszyły się ogromną popularnością, głównie za sprawą swej niespotykanej godności oraz lojalności. Stąd też zabierano je w dalekie podróże na statkach handlowych. I tak około 1800 roku marynarze przywieźli do Anglii większą ilość tych niebieskich pieszczochów, które z czasem zaczęły tam robić karierę. Po II Wojnie Światowej rasa Rosyjski Niebieski była na wyginięciu. Podjęto szereg działań, aby temu zapobiec. Dlatego w Szwecji powstał program odnowy danej rasy kotów. W 1960 roku na świat przyszedł pierwszy odnowiony i udokumentowany miot. Z biegiem czasu Rosyjskie zamieszkały w Europie, Azji oraz Ameryce. Swoje domy mają w pałacach monarszych, a dwie kotki znalazły schronienie w prywatnych apartamentach Papieskich w Watykanie.
Jak historia głosi koty Rosyjskie Niebieskie cieszyły się dużą popularnością na dworze carskim.
Car Mikołaj posiadał koteczkę w/w rasy, która poznała jego największe sekrety oraz tajemnice.